Вашата количка е празна!
В автоматичните скоростни кутии, предавките автоматично се превключват в зависимост от изискванията на двигателя. Те са малки и имат много повече движещи се части, отколкото ръчна скоростна кутия и това изисква различен тип масло.
Освен, че трябва да осигури добро смазване, трансмисионната течност е необходимо да прехвърля мощността от маслената помпа към съединителите, които контролират движението на зъбните колела. За да постигне предаване, течността има определени свойства като нисък вискозитет, устойчивост на топлина и др.
Ролята на маслото в автомобила е ключова и претърпява постоянно разширяване.
При автоматичните скоростни кутии, маслото изпълнява допълнителна функция - предаване на въртящия момент на планетарните предавки. Този процес е от съществено значение за правилното функциониране на автомобила и оптималната му производителност.
В съвременната автомобилната индустрия, маслото изпълнява разнообразни функции:
Една от ключовите функции на маслото за автоматична трансмисия е да осигури подходящ вискозитет при различни температурни условия. Това позволява на трансмисията да работи ефективно както при ниски, така и при високи температури, предотвратявайки загряването и износването на съединителите и другите части на системата.
Между скоростните кутии и трансмисиите съществуват основни разлики. Скоростната кутия и предавателната кутия изпълняват една и съща функция - обезпечават смяна на скоростите, което позволява контрол върху силата и посоката на движението. Въпреки, че изпълняват подобна задача, постигат това чрез различни методи и изискват специфични течности за поддръжка, за да функционират оптимално.
Трансмисионното масло е създадено за употреба в ръчни скоростни кутии. Съобразно конструкцията на ръчните предавки в скоростната кутия се отделя голямо количество топлина. Използваното трансмисионно масло трябва да притежава качества, които да предотвратяват повреда при преместването им.
Необходимо е да може да издържа на високи температури, пренасяйки топлината далеч от зъбната предавка, без да кипва и без да се изчерпва прекалено бързо и да функционира нормално под екстремно налягане
Това е важна характеристика, която определя способността на маслото да се задържа върху металните повърхности и да осигури подходящо смазване при различни температури и условия на движение. Величината се мени в зависимост от температурата на двигателя.
Обикновено вискозитетта се измерва на две температури - при ниска температура (означена с "W" за зима) и при висока температура.
Слоят масло между детайлите изпълнява важна функция: предпазва металните части от сухо триене, което може да стане причина за блокиране на двигателя или ускорено износване на повърхности. При ниски температурни показатели, вискозитетът на маслото се увеличава, а при високи - намалява.
Диференциалните масла са класифицирани в зависимост от техните вискозитетни характеристики. Най-широко използваните стандарти за класификация са SAE и MIL.
Класификацията по SAE J-306 - разглежда трансмисионните масла в 9 различни вискозитетни класа, включително 70W, 75W, 80W, 85W, 80, 85, 90, 140 и 250. Класовете, обозначени с "W", са предназначени за зимни условия с по-нисък вискозитет, подходящи за ниски температури. Следващите пет класа са предназначени за по-високи температури и топли климатични условия. Съществува и възможност за смесени класове, наричани всесезонни. За България се препоръчват масла като SAE 90, SAE 80W-90 или SAE 75W-90.
Класификацията по MIL-L-2105D - включва само три вискозитетни класа: SAE 75W, SAE 80W-90 и SAE 85W-140.
Маслата с по-нисък вискозитет, като 70W, 75W, 80W и 85W, са предназначени за предавателни кутии на леки и тежкотоварни автомобили. Тези масла, често синтетични, осигуряват гладко превключване на предавките и тиха работа. Същевременно, трансмисионните масла с по-висок вискозитет са предназначени за диференциали.
Важно е да се отбележи, че трябва да се избягва смесването на масла от различни производители, поради различията в добавките и химичния състав."
Изборът на подходящ вискозитет на маслото е от съществено значение за оптималното функциониране на двигателя и другите компоненти на автомобилната трансмисия.
Ето някои стъпки и съвети за избор на правилния вискозитет:
Класификацията на трансмисионните масла според API представлява важен критерий за оптимизиране на тяхната ефективност в различни условия. API предлага разнообразни класове масла, които се различават по вискозитет и добавки, предназначени за различни видове предавки и условия на работа.
API - GL 1 се състои от базови масла без добавки или с минимално количество антиоксиданти, антикорозионни и противопенни добавки. Този клас е предназначен за предавки, работещи при по-леки условия като конусни, червячни предавки и механични скоростни кутии на товарни автомобили и селскостопанска техника.
API - GL 2 включва противоизносни добавки и е предназначен за предавки, работещи при средно тежки условия, като червячни предавки и трансмисии на трактори и други селскостопански машини.
API - GL 3 предлага масла с 2,7% противоизносни добавки, подходящи за смазване на конусни предавки на товарни автомобили, без хипоидни предавки.
API - GL 4 се отличава със съдържание от 4% противозадирни добавки и до 50% други добавки, предназначени за различни условия на работа. Те са подходящи за конусни и хипоидни предавки, скоростни кутии на товарни автомобили и трансмисии на двигателни мостове. Също така, се използват за несинхронизирани скоростни кутии на американски товарни автомобили и автобуси.
API - GL 5 съдържа до 6,5% ефективни противозадирни мултифункционални добавки. Този клас е предназначен за тежко натоварени предавки, включително хипоидни предавки с голямо преместване на осите и универсални масла за механични трансмисии, освен предавателната кутия.
API - GL 6 включва повече серофосфорни противозадирни добавки от API - GL 5 и се използва за хипоидни предавки с голямо преместване, работещи при висок въртящ момент и ударни натоварвания.
API - MT 1 представлява масла, подобни на API - GL 5, но с по-голяма температурна устойчивост. Те са предназначени за несинхронизирани механични предавателни кутии на автобуси и прицепи.
API - PG 1 се препоръчва за механични предавателни кутии на тежкотоварни автомобили и автобуси с добра температурна устойчивост.
API - PG 2 е подходящо за двигателни мостове на товарни автомобили и автобуси, често обозначавано и като API - GL 7."
Top of Form
В процеса на работа маслото губи своите смазочни свойства. То се утаява на дъното на кутията и когато автомобилът е в покой амортизираното маслото не образува защитен филм върху триещите се повърхности. При потегляне на автомобила тези повърхнини не са смазани и прегряват. Появява се шум, получава се нагар и се променя към по-трудно превключването на предавките.
В тези условия, след определен пробег започва и разрушаването на зъбните колела. Предавките се включват все по- трудно, изключват се сами и диференциала и трансмисията могат излязат от строя.
В автоматичната скоростна кутия разпененото масло не предава въртящия момент и автомобила просто спира.
При теч от салника и влошено качество на маслото може да се стигне и до блокиране на скоростната кутия, ако проблемът не се отстрани навреме.
В някои случаи производителите препоръчват да не се сменя през целия експлоатационен период на трансмисията, а според други –смяна се налага.
С времето качеството на маслото в трансмисията се влошава и остарява. Колкото и добре да са смазани металните части винаги има минимално износване и отделяне на частици, които се наслояват в течността и се задържат от филтъра. С времето, пречиствателният елемент се замърсява и подлежи на подмяна, която се извършва заедно с трансмисионното масло.
Според различни компании, произвеждащи автоматични трансмисии, препоръките за подмяна са на всеки 20 000 км пробег или на всеки 2 години.
Много неблагоприятни са условията на работа на скоростната кутия в условията на недостиг или липса на достатъчно масло. Симптомите за това са различни - от виещи звуци до необичайни вибрации от скоростната кутия.
Изборът на подходящо трансмисионно масло зависи от типа на трансмисията в автомобила, модела на трансмисията, фирмата производител, както и от климатичните условия, в които ще се използва автомобилът.
Добре е да се следват препоръките на производителя на автомобила, които се намират в ръководството за експлоатация.
Ето някои общи класификации и препоръки:
Смяната на масло в скоростната кутия е важна, тъй като маслото в нея изпълнява редица важни функции, които осигуряват правилната работа на трансмисията.
Ето някои от основните причини:
Редовната смяна на маслото в скоростната кутия поддържа ефективността и надеждността на автомобилната трансмисия, предотвратява сериозни повреди и удължава живота на автомобила.
Изборът на трансмисионно масло зависи от конкретните изисквания и спецификации, предоставени от производителя на вашия автомобил. Важно е да се съобразите с препоръките, изложени в ръководството за експлоатация на вашия автомобил. Производителите на автомобили обикновено предоставят информация за препоръчителните марки и типове трансмисионни масла.
В случай че нямате достъп до ръководството или има специфични изисквания за вашия автомобил, е възможно да се консултирате с местен автомобилен сервиз или специалист. Те често могат да ви предоставят информация и препоръки, съобразени с марката и модела на вашия автомобил.
Трансмисионните масла се различават по вискозитет, добавки и спецификации, така че е важно да изберете такова, което отговаря на изискванията на вашия автомобил. В случай на съмесимост със спецификациите на производителя, можете да разгледате марки, като Castrol, Mobil, Valvoline и други, които предлагат различни продукти за различни видове трансмисии.
Не забравяйте да следвате указанията за интегралността и съответствието на трансмисионното масло с вашата трансмисия, за да осигурите оптимално функциониране и дълъг живот на автомобила ви.